Niemieccy jeńcy eskortowani przez Rosjan

10.11.2018
UDOSTĘPNIJ:
Film z archiwów Reutersa
W jakim języku rozmawiają z carską armią? Po niemiecku, rosyjsku, a może… po polsku?

Schwytani przez Rosjan niemieccy żołnierze przechodzą przez ulicę, kłębią się na ulicach jakiegoś miasta. Potem zdjęcia pokazują długą kolumnę niemieckich jeńców, maszerującą pod nadzorem rosyjskich strażników na koniach.

Następnie nagranie pokazuje tłumek więźniów stojących obok zadaszonego wagonu transportowego. Dostają racje żywnościowe. W kolejnych ujęciach więźniowie siedzą na ziemi, rozglądają się, palą papierosy, debatują, a jeden wstaje na baczność na wezwanie carskiego oficera.

W każdym razie ewidentnie nawiązują kontakt z rosyjskimi wojskowymi. W jakim języku się porozumiewają się z żołnierzami – wówczas jeszcze – carskiego Imperium Rosyjskiego? W szeregi tej armii wcielano także Polaków (jak i Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Żydów) z zaboru rosyjskiego, jak do armii Cesarstwa Niemieckiego Polaków z zaboru pruskiego, a do armii austro-węgierskiej naszych rodaków czy Ukraińców z tej zagrabionej części I Rzeczypospolitej. Jest więc bardzo prawdopodobne, że niektórzy jeńcy porozumiewali się z rosyjskimi strażnikami po prostu po polsku.

Nagrań dokonano w czasie I wojny światowej, w latach 1914-1916 – podaje Reuters.