Pierwsze świętowanie wolności

07.11.2018
UDOSTĘPNIJ:
Film z archiwów Reutersa
Reuters opisał to wydarzenie dość romantycznie: „Polska radość narodowa z powodu uwolnienia się od pruskiego jarzma. Ludzie paradują po ulicy, świętując wyzwolenie spod okupacji niemieckiej”.

Agencja tytułuje materiał „POLSKA: Obchody wolności od okupacji niemieckiej” i jako miejsce wskazuje Warszawę. Podaje też jako oryginalną datę nagrania 5 lutego 1919.

Prawdopodobnie więc dokonano go w czasie powstania wielkopolskiego, które rozpoczęło się po tym, jak wracający do kraju Ignacy Paderewski przybył 26 grudnia 1918 r. do Poznania, mimo że władze pruskie zakazały mu wjazdu. Jego przemówienie podczas bankietu w hotelu Bazar zakończyło się manifestacją patriotyczną, dzień później rozpoczęły się walki. Powstanie zakończono 16 lutego.

Wydaje się to tym bardziej prawdopodobne, że nagranie kończy się obrazem Paderewskiego, słynnego pianisty i kompozytora, działacza niepodległościowego, którego 18 stycznia 1919 r. naczelnik państwa powołał na premiera RP. 4 lutego 1919 roku – czyli, zgodnie z datowaniem Reutersa, na dzień przed tym nagraniem „obchodów wolności” – Józef Piłsudski wydał dekret o samorządzie miejskim.